Исхрана Омилени

Исхрана Омилен привлекува со својата едноставност и пристапност. Без броење на калории и егзотични јадења! Изберете го оној кој најмногу ви одговара начинот на исхрана и да се ослободи од 15 килограми за само една недела!

Евтини и многу ефикасни, исхрана Омилен живее до нејзиното име – тоа е еден од најпопуларните методи за брзо губење на тежината, овозможувајќи за една недела да изгубите од 7 до 15 кг, во зависност од тоа која опција е избрана. Сепак, резултатот исто така, зависи од количеството на "вишокот килограми" — ако вашата тежина не е премногу различен од нормата, од 10 кг, најверојатно, нема да биде во можност да се ослободи од, разликата во тежина пред и по начинот на исхрана ќе биде само 3-4 кг.

исхрана омилени

Принципи

Исхраната методологија "Омилен" е 7, 10, 12, 14, 21 или 30 дена на истиот тип на производи кои се преклопувачки во одредена шема. Тоа вклучува пиење, протеини, зеленчук, овошје дена. За да ги преуредите нив или замена на производи наведени во менито, не е дозволено. Сè друго туку поставени на овој ден е забрането. Ќе треба да се јаде често, на секои 2-3 часа, за да се спречи настанување на тешка суша, тоа не е ограничена — тоа е дозволено производ можете да јадете се што сакате.

Во текот на диетата се препорачува да пиете многу вода – не сметајќи течна храна, околу 2 литри на ден. Тоа не е пожелно да пијат вода за време на оброци – тоа ќе го намали ефектот на појава на сок и го забавува дигестивен процес. Најдобро е да се пие во меѓу оброците, и да се мали дози, не повеќе од една третина од една Чаша во време.

Механизам на дејство

Резултатите од истражувањата спроведени од страна на научниците на клиниката Европската Естетски Центар, покажа дека најголем ефект за губење на тежината даде моно времетраење од околу еден ден. Овој резултат може да се објасни со нагло зголемување на метаболизмот предизвикани од секојдневна храна "стрес".

Енергетски систем Омилен предизвикува телото секој ден за обнова на начини на преработка на храна примени, додека нејзината зголемена потрошувачка на енергија. Покрај тоа, сите храна дозволени во исхраната систем, имаат ниска енергетска вредност и не се обезбеди дневното побарување на вашето тело. Ова е причината горење липидите резерви.

Забранети производи

Во времето на усогласеност со диететски режим сол и шеќер додадени на храна е невозможно. Со исклучок на продолжен опции за три и четири недели, но тогаш количината на сол е многу ограничен, и шеќерот се замени со мед. Забранети производи вклучуваат павлака, мајонез и животински масти. Алкохолот не е дозволено, освен за вино, кои се основа на исхраната на еден ден исхрана.

Контраиндикации

Оваа техника за губење на тежината има сериозни диетални рестрикции и затоа не може да се користат ако имате некои здравствени проблеми. Апсолутни контраиндикации се:

 • инфективни болести во акутна форма;
 • тенденција да syncope (бесвест гладни);
 • некои болести на гастроинтестиналниот тракт (гастритис, колитис, peptic чир);
 • повреди на црниот дроб и бубрезите;
 • хипотензија (низок крвен притисок);
 • сериозни кардиоваскуларни патологија;
 • бременост и лактација;
 • детска возраст.
совети за исхрана

Препораки

Опции за Омилена исхрана за 7, 10 и 12 дена може да се повтори после 3 месеци. Два, три и четири недела опции се достапни за губење на тежината само еднаш годишно: нивниот режим е доста строга и постојано прилагодување на дигестивниот систем предизвика телото да работат во стресна режим. Друг услов за користење на продолжено енергија системи на моно диети е отсуството на здравствени проблеми. Со цел да не предизвика телото штета, пред нивната употреба, консултирајте се со лекар.

Здравиот начин на исхрана методи за исхрана вклучува сите потребни производи, но за одредени денови, тоа не е балансирана. За да се спречи недостаток на микронутриенти, за време на диетата се препорачува да се земе било витамин-минерални комплекси.

Предности и недостатоци

Судејќи според бројни критики губење на телесната тежина, предностите на план на исхрана Омилен може да се смета:

 1. Перформанси — ефектот на диетата не треба да се чека многу денови, тој веднаш се смета: очите се изгубат вишокот на тежина, намалување на половината и колковите.
 2. Едноставноста и пристапност — сите јадења се лесни, евтини производи за нив.
 3. Разновидноста на мени — користење на моно знаат колку е тешко да се скрши моќта на чекање кога дневното мени нуди јадења од само една состојка, а особено ако тој припаѓа на unloved. Тука производите се менува секој ден, затоа, да го носат на начинот на исхрана е релативно лесно.
 4. Со ограничување на диета стомакот се навикнува на мали порции на храна, неговиот волумен се намалува, што ќе ви помогне за одржување на постигнатите резултати.
 5. Исхрана промовира активно детоксикација, подобрена состојба на кожата и косата.

Како и со сите исхрана програми, исхрана Омилени не лишен од недостатоци:

 1. Телото, постојано се движат од едно на производот на друга, е подложен на мошне значаен товари, па се комбинираат оваа диета со голема физичка активност не треба да се – неколку дена, една личност може да доживее слабост и апатија.
 2. Со оглед на перисталтиката на цревата и уринарниот систем да почне да работат понапорно на исхрана, тоа е подобро да се користи во период кога не се очекува за продолжен патување или трајно отсуство од вашиот дом или канцеларија.

Мени

7 дена

На план на исхрана вклучува пиење три дневно, по една зеленчук, еден овошје, еден протеин и еден меша. Постојат два 7-ден на исхрана: прво нежно, втората е тешко.

Нежно

Тоа ви овозможува да изгубат 7-8 килограми. 1, 3, 6 дена од пиење. Ова е најтежок, но повеќето ефективни за слабеење дена кога сте само дозволено течни исхрана:

 • не газирани минерална вода;
 • unsweetened чај;
 • обезмастено млеко, кефир или јогурт;
 • посно месо или зеленчук, супа без сол;
 • свеж сок, половина разредена со вода.

2 ден-зеленчук. Заедно вие само јадете зеленчук – суров, варени, печени, печени во рерна. Тоа е особено препорачливо за "посно" на зелка – тоа му дава масти горење ефект. Salting храна не може, можете да ја користите зачини, сок од лимон и растително масло (не повеќе од 30-40 грама. на ден). Се препорачува дел од храната на едно време – 300 g во текот на денот, исто така, треба да се пие од најмалку 1,5 литри вода.

4 – овошје. Дозволено е да се јаде до 3 килограми било овошје, со исклучок на содржат премногу шеќер на грозје и банани. И најмногу од сите придобивки од зелени јаболка и ананас – тие имаат многу пектин, дебелото црево чистење и намалување на чувството на глад. Пиење на режимот на поранешниот – најмалку 1,5 литри вода.

5 – протеин. Неговата исхрана се состои од жолчките, варено пилешко или риба филе, ниска масленост, кашкавал, сирење, соја, грав и ореви. Јадења се подготвуваат без сол и зачини. Чиста вода во износ од 1,5 литри и овој ден не е откажана.

7 – се меша. Мени за речиси е "нормално", тоа е можно да се комбинираат производи кои се дозволени во претходните денови. Ние не треба да заборавиме за стандард за пиење режим.

разголување производи

Ротација на производи во исхраната за 21 дена

 • 1-3 дена течна храна. Дозволено чај (понекогаш со лажица мед), месо или зеленчук, супа, свежо направени сокови, млеко и кефир со масти содржината на 2.5%. Како Додаток на дневна дажба на пиење блок вклучени 200 гр. ниска масленост, сирење и чаша овошје или млеко желе.
 • 4-6 — целулоза, пектин. Извори од овие хранливи материи се зеленчук. Како во класична шема, тие може да се јаде суров, варени, broiled, но "ЛП" три-недела диета дозволено јадења како што се зеленчук хамбургери или палачинки, зеленчук, протеини и масти. За готвење може да се користат сок од лимон, не топли зачини и растително масло (30-50 г).
 • 7-9 — овошје и бобинки. Акцентот е на зелено јаболко, можете да ги јадете во било каква форма: суровини, пире, печени со мед и цимет. Од друга овошје и бобинки, пожелно е да се даде предност да содржи минимум калории портокали, киви, јагоди и малини. Овошје и бобинки, можете да се подготват салати, облечени со јогурт, овошје, сендвичи, пијалаци, овошни пијалаци, kissels, желе.
 • 10-12 – месо. Посно говедско, пилешко, Турција или зајакот може да се варени, broiled или печени. Сол тоа е препорачливо да не користете го и не се топли зачини (Василиј, ѓумбир, cardamom, herbes де Прованса, деликатна кари) – можете да.
 • Од 13 до 15 – протеини. Диетата се состои од посна риба, варен или печени во фолија со зеленчук, и извори на растителни протеини од соја, грашок, грав, ореви. На првиот курс може да се служи риба супа или зеленчукова супа со риба топки.
 • 16-18 — вино и сирење. Бројот на вино – факултативна, наместо да се дозволи сок од калинка дневно стапка на не повеќе од 0,5 литри. Сирење дневно да се јадат околу 300 грама. Овие чудни ракување дена удобно да се толерира, големиот глад е обично не се чувствува.
 • 19-21 дена е комбинација од сите менија. По "алкохолни" блок на исхрана, во последните три дена можете да јадат сите на храна е дозволено во претходната диети. На овој начин ќе бидете во можност да непречено пренесување на вашето тело да нормалната исхрана.

Рецепти

Дури и за седум - десет ден исхрана Фаворит, каде е дозволено листата на јадења е многу ограничена, дневна дажба можат да бидат различни. Во зеленчук и овошје дена, можете да го направите избрани салати, purees и сокови, и протеини за да се готви печено или пареа рифови. При користење на 2 -, 3-и 4-недела опции, можете да се готви со полно, вкусна и задоволување на оброци и да изгубат тежина со задоволство.

Риба meatballs

Од риба филе, да се направи мелено месо, додадете ситно сецкани кромид, малку црн леб, малку сол, се меша добро и обликот на големи топки. Стави во форма, додадете лажица растително масло, додадете вода или домат сок, посипете ги со копар. Се готви во рерна или микробранова.

Stewed зелка со месо

Зелка за да се исецка. Парчиња од посно говедско, малку сол, сезона со нежна кари, чорба до мека во растително масло. Потоа се меша со зелка и сецкани кромид, додадете малку вода и се готви на ниска топлина за околу половина час.

Белоруски супа

Сечете на мали коцки на пилешко, компири, пиперки и кромид. Покријте ја со вода и варете додека тендер. Пред да ги извадите тавата од оган, тенка струја, мешање, се прелива во супа, јајце и малку сол. Се служи со зеленчук. Порција супа, ќе треба 0.5 литри вода, 1 мал компир, 1 кромид, половина бел пипер, парче морков.

Грашок крем супа

На грашок впие во вода за 2-3 часа, а потоа готви додека мека. На крајот на готвењето, додадете рендан морков и малку од куркума. Кул, мелење во блендер. Се служи со копар.

Zucchini сквош

Решетки zucchini на grater, по отстранување на кожата. Да се готви во сопствениот сок за околу половина час, не заборавајќи да се промешува, се излади малку и БРИШЕЊЕ низ сито. Кромид и малку рендан морков и пржени со мала количина на сончогледово масло, измешајте на сквош пире и врие 5 минути, додавање на малку сол.

Топла сендвич со месо и сирење

На парче леб стави дарежлива парче варено месо и неколку парчиња маринирана краставица, горниот капак тенок слој на сирење. Место за неколку минути во микробранова печка или печка. Сирење да се стопи, но не се шири.

печени јаболка

Печени јаболка со цимет и мед

Измијте јаболка, отстранување на јадрото и лесно го намали на врвот. На кожа чиста, не е потребно. Се мешаат една лажица мед со мелен цимет и истурете во внатрешноста јаболка. Маска форма со фолија, ставете се во тоа јаболка, се пече во рерна околу половина час. Служи разладени.

Овошна салата со јогурт

Лупено јаболка, киви и tangerines сече во мали коцки. Овошје стави ја смесата во сад, истурете ниска масленост, јогурт и ги красат со рендан портокалова кора.

Овошје skewer паун

Круши, праски, киви, ананас сече на големи коцки, сува крпа и го стави на, наизменични, на дрвени или пластични skewers. Половина од портокал за да се стави да се намали на јадење – ова ќе биде основа за canapés. Skewers на овошје да се држиме остриот крај во портокалова, обидувајќи се дека тие се наредени симетрично.

Надвор од исхраната

Од било која диета систем, ќе треба да одат право. Главните принципи на излез:

 1. Зачувување на резултати — енергетска вредност на исхрана се препорачува дневно да се зголеми не повеќе од 50 калории.
 2. Да не преоптоварување на гастроинтестиналниот тракт со остар транзиција на редовни мени, надополнета со други производи, по можност на секои неколку дена.
 3. Не нагло се зголеми физичката активност, интензитетот и времетраењето на обуката треба да се зголемува постепено.

На почетокот на транзицијата до нормален моќ на владата по Омилен исхрана е нејзиниот последен ден, исхраната која е доста широк. Истата диета препорачливо е да се придржуваат до една недела, а потоа уште еден месец да се воздржат од високо калории храна, граница на стапката на сол, да пијат многу вода.

23.04.2019