Диета за гастритис на желудникот. Список на производи, менија, рецепти

Гастритисот е сериозно воспаление на слузницата на желудникот. Во тешки случаи, болеста се шири во длабоките слоеви на wallидот на желудникот, што доведува до нејзини ерозивни и улцеративни лезии. Гастритисот се однесува на болести кои доведуваат не само до влошување на квалитетот на човечкиот живот, туку и до развој на истовремени болести поврзани со недоволна механичка и хемиска обработка на храната.

Диета за гастритис е вистинскиот начин за здрав стомак!

Ако болеста не доведе до развој на ерозивно-улцеративен процес, тогаш на пациентите им се препишуваат конзервативни методи на третман, вклучувајќи внесување на антисекреторни, обвивни, антацидни лекови, блокатори на хистамин H2, инхибитори на протонска пумпа и хербални лекови.

Еден од најважните услови за успешно лекување на акутен и хроничен гастритис е диета која предвидува исклучување на одредена храна од исхраната, како и посебни препораки за готвење.

Карактеристики на гастритис

Дури и минимално воспаление во гастритис со текот на времето доведува до нарушување на функционалната активност на органот. Опасноста од оваа патолошка состојба лежи во фактот дека со продолжен слаб развој на гастритис доведува до ерозивни и улцеративни лезии на theидовите на желудникот со зголемен ризик од малигни неоплазми. Меѓу сите делови на човечкиот дигестивен систем, стомакот е најранливата алка, што се должи на постојан контакт со храна и дигестивни сокови, вклучувајќи хлороводородна киселина.

Важно! Во современиот свет, гастритисот е една од најгорливите болести. Оваа патологија е широко распространета насекаде, но во поголема мерка инциденцата е забележана на територијата на економски развиените земји.

Покрај поделбата на формите на патолошкиот процес, гастритисот е класифициран во следниве видови:

 • некротични;
 • катаралната;
 • флегмонозен;
 • влакнести

Врз основа на природата на повредите на функцијата за формирање киселина, гастритисот е изолиран со зголемена, намалена и зачувана киселост.

Фактори на влијание

Воспалителни лезии на желудникот се јавуваат со иста фреквенција кај деца, адолесценција, зрелост и старост. И ендогените (внатрешни) и егзогените (надворешните) фактори можат да влијаат на развојот на воспалителниот процес.

Следните фактори можат да имаат потенцијален ефект врз развојот на акутен или хроничен воспалителен процес во желудникот:

 • редовно изложување на стрес и психо-емоционално преоптоварување на човечкото тело;
 • хелминтички инвазии;
 • лоша исхрана, редовно консумирање алкохолни пијалоци и пушење;
 • агресивниот ефект на бактериите Helicobacter pylori врз wallsидовите на желудникот;
 • долготрајна употреба на одредени групи лекови, особено нестероидни антиинфламаторни лекови;
 • присуство на истовремени болести на дигестивниот систем.

Покрај егзогените фактори, постои список на внатрешни причини што можат да предизвикаат развој на акутен и хроничен гастритис. Овие причини вклучуваат:

 • дисхормонални нарушувања;
 • нарушување на имунолошкиот комплекс;
 • гастродуоденален рефлукс;
 • наследна предиспозиција за развој на болести на дигестивниот тракт;
 • нарушување на автономниот нервен систем, што резултира во зголемено производство на хлороводородна киселина.

Симптоми на болеста

Зголеменото производство на гас во цревата е симптом на гастритис

Поради долгиот асимптоматски тек, едно лице многу години можеби не е свесно за развојот на воспалителниот процес во стомакот.

Клиничката слика на воспалителни лезии на gastидот на желудникот директно зависи од видот на самиот гастритис и фазата на неговиот тек. За акутната форма на воспалителниот процес, карактеристичен е следниот комплекс на симптоми:

 • влечење или притискање на болка во епигастрична (епигастрична област);
 • гадење;
 • повраќање;
 • кисело подригнување;
 • металоиди;
 • зголемено производство на гас во цревата (надуеност);
 • алтернација на запек и дијареја.

Исхрана за време на егзацербација на болеста

Фазата на егзацербација на воспалителните промени во желудникот вклучува придржување кон строгите препораки за исхраната. Клучниот принцип на таквата диета е употребата на храна што благо влијае на мукозната мембрана. Неопходно е да се почитуваат не само ограничувањата на храната, туку и правилата за подготовка на садовите, нивната потрошувачка температура и конзистентност. Храната која е премногу ладна или премногу топла придонесува за зголемено производство на хлороводородна киселина, така што сите оброци мора да бидат на телесна температура. За време на периодот на акутни манифестации на болеста, на пациентите им се препорачува да ја набудуваат табелата 1А, што предвидува сериозно ограничување на диетата.

Пареа омлет од јајца на менито за гастритис

Неколку дена по појавата на акутни симптоми, пациентите се префрлаат во табела 1Б. Се препорачува да се готви секое јадење варено или бари на пареа. Ако храната се пече во рерна, потребно е да се избегне формирање на златно-кафеава кора. Првичната диета вклучува ограничување на кујнската сол на 6 g на ден. Количината на потрошена вода мора да биде најмалку 2 литри. Општото мени на пациент со акутни манифестации на гастритис вклучува пире од супи, како и додатоци од житни култури кои имаат лигава конзистентност. Со цел да се намали количината на супстанции што го стимулираат производството на дигестивни сокови во суровините од месо, се препорачува да се готви подолго време и да се сервира пире. Сите јадења од риба треба да се подготвуваат со посно риба. Варете состојки од овошје и зеленчук пред употреба. На пациентите со интензивни манифестации на болеста им се препорачува да консумираат застоен пченичен леб (стар 1-2 дена), полномасно млеко, урда, желе, меко варени јајца, слаб црн чај и незасладено какао.

Кога постои релативно намалување на акутните манифестации на болеста, пациентите се надополнуваат со нови состојки во нивната исхрана. Јадењата направени од состојки од месо и риба може да се сервираат во трнлив облик, дозволено е да се користат житни култури во ронлива конзистентност. Најчесто, акутната форма на воспалителниот процес е карактеристична за хиперацидниот тип на болест (овој тип на гастритис е придружен со зголемено ослободување на хлороводородна киселина). Во многу ретки случаи, оваа состојба се развива со хипоациден тип на патологија (ова е гастритис, кој е придружен со мало лачење на гастричен сок). За време на периодот на рехабилитација, на ваквите пациенти им се препишуваат прехранбени производи кои го стимулираат производството на дигестивен сок (табела број 2).

За време на периодот на егзацербација на патолошкиот процес, се препорачува да се јаде мерено, во ограничени делови, неколку на ден. Бидејќи акутните манифестации на болеста се повлекуваат, диетата се надополнува со јадења од производи од животинско потекло, варени јајца, зеленчук и пире од компири. Дневната исхрана на акутно болни пациенти може да ги содржи следниве храна:

 • природен желе;
 • житарици (по можност ориз, гриз и леќата);
 • вчерашната печива;
 • говедско, мисирка и пилешко месо;
 • видови риби, како што се штука и крап;
 • јадења од јајца со пареа;
 • тестенини;
 • слаб црн чај со полномасно млеко;
 • бел слез.

Делумни или целосни ограничувања вклучуваат: суров корен зеленчук, павлака, урда, разни сирења, сосови, зачини, конзервирано месо и риба, мешунки, каша од пченка и пченица, 'ржан леб, сенф, квас, кафе, пијалоци со јаглерод диоксид.

Силно не се препорачува да се користи кромид, бела зелка, ротквица, репа, краставици, киселица, спанаќ без претходна термичка обработка.

Забрането е користење на конзервиран зеленчук, печурки, пржени и тврдо варени јајца, закуски, слатки, алкохолни пијалоци.

Мени за акутен гастритис

Менито за пациенти со акутни манифестации на гастритис е пропишано во просек 10 дена.

На првиот ден по почетокот на акутното владеење, на лицето му се препорачува целосно гладување. Во исклучителни случаи, дозволено е да се консумира црн чај без додаден шеќер, како и да се пие најмалку 1, 5 литри вода на ден.

На вториот ден, дозволено е да се консумираат 250 ml млеко и 2 меко варени јајца наутро. За вториот појадок е дозволено да се користат 1-2 печени јаболка. Ручекот на вториот ден по појавата на симптомите на болеста вклучува какво било желе, пареа суфле од пилешко месо, како и рендана супа од овесна каша. Попладневната закуска вклучува узур од шипинка и крем за млеко. За вечера, се препорачува да се консумираат 200-250 мл млеко и млечна каша од рендани житни оризови. Вечерта пред спиење, можете да пиете 150-200 мл млеко.

Од 3 до 6 дена, исхраната на лице со акутен гастритис изгледа вака:

 1. Појадок. Парен суфле од јајца, трошки од леб и незасладен чај и пијалок од млеко.
 2. Повторно појадок. Било каша од желе, млеко-ориз.
 3. Вечера. Компот од овошје без шеќер, суфле од говедско месо на пареа, рендана супа од овесна каша.
 4. Попладневна закуска. Чај од полномасно млеко, изматено урда без шеќер.
 5. Вечера. Било каша од желе, млеко-ориз. Пред спиење е дозволено да се консумира 1 чаша млеко.

Од 6 до 10 дена од диетата, на пациентите со акутен гастритис им е препишана следната диета:

 1. Појадок. Во утринските часови, дозволено е да се консумира црн чај без додаден шеќер, адиге сирење или урда, меко варено јајце, како и овесна каша со додавање млеко.
 2. Повторно појадок. Во ова време од денот, се препорачува да пиете 200-250 мл супа од шипинка.
 3. Вечера. За ручек, тие служат секој желе, рендан компир со ќофтиња, не-концентрирана супа од пилешко.
 4. Попладневна закуска. Во попладневната закуска, на пациентот му се препорачува да пие пијалок од млечен чај и да користи крекери за пченица.
 5. Вечера. Чај, тепсија за ориз и риба. Пред спиење, се препорачува да користите чаша кефир со низок процент на маснотии.

Ако на пациентот му е дијагностицирана акутна фаза на хипоциден гастритис, тогаш неговата диета е дополнета со први курсеви како: кисела краставица, борш, оџа, варени во супа од маснотии, риба или пилешка супа. Наведените јадења имаат стимулирачки ефект врз функцијата на формирање киселина.

Диета за хронична форма на болеста

По аналогија со текот на акутната фаза, слабите воспалителни процеси исто така треба да се усогласат со индивидуалните препораки за исхрана. Составот на диетата за хроничноста на патолошките промени директно зависи од видот на патологијата (атрофична или површна хронична), нејзината форма, резултатите од испитувањето, како и општата состојба на пациентот.

Каша од млеко од овес на менито за гастритис

Со зачувана или зголемена функција за формирање киселина, исхраната на пациентот започнува со употреба на табела бр. 1. Ако некое лице дијагностицира инхибиција на синтезата на хлороводородна киселина, тогаш основната диета е табела бр. 2. Кога некое лице почнува да се опоравува, тој е префрлен на табелата бр. 15. Исхраната на луѓето со слаб гастритис има голем број основни правила, меѓу кои има четири:

 1. Создавање на неопходните услови за намалување на интензитетот на инфламаторниот одговор.
 2. Формулирање на оптимална диета која вклучува витални хранливи материи, витамини, протеини, масти и јаглехидрати.
 3. Целосна елиминација на факторите со негативно влијание врз структурите на гастроинтестиналниот тракт.
 4. Нормализација на мускулниот тонус на гастроинтестиналниот тракт и хармонизација на функцијата за формирање киселина на желудникот.

Врз основа на интензитетот на воспалителните промени, општата благосостојба на една личност и видот на гастритис, дневните оброци може да вклучуваат оброци во грутка и сецкана форма. Се препорачува да се готви храна на пареа, варена и печена без формирање на златно-кафеава кора. Препорачаната температура за сервирање храна не е повисока од 60 степени и не е пониска од 15 Неопходно е да се јаде храна неколку пати на ден (најмалку 5 пати), во ограничени делови. Предуслов за ваква диета е дневна потрошувачка од 200-250 мл кравјо млеко или павлака со минимален процент на маснотии пред спиење. На пациентите со дијагностицирана индолентна лезија на слузницата на желудникот им се препорачува да ги вклучат следниве состојки во исхраната:

 • ориз, леќата, овес и гриз;
 • растителни состојки на пареа, исецкани со мешалка или избришани низ сито (компири, карфиол, брокула, цвекло, моркови, млад зелен грашок, тиквички и зрели домати);
 • говедско, мисирка и пилешко месо, зајачко месо;
 • маса на урда без маснотии;
 • парен омлет од јајца;
 • аспик и риба на пареа;
 • непушени колбаси, паштета од црн дроб, шунка без маснотии, кавијар од лосос;
 • слатки сорти на бобинки и овошја, претходно печени во рерна.

Се препорачува целосно да се исклучи употребата на такви компоненти:

 • конзервирани производи од животинско потекло, пушено месо;
 • месо од гуска, свинско, патка и јагнешко месо;
 • малку зеленчук и корен зеленчук (рутабага, репа, ротквица, грашок, грав, зелка и бриселско зелје);
 • такви први курсеви како окрошка, хоџод, борш;
 • какви било производи што содржат зголемена количина на влакна на сврзното ткиво ('рскавица, птичја кожа);
 • печурки, исушени, пушени и солени риби;
 • конзервиран и лесно солен зеленчук;
 • лисја од спанаќ, свежи билки, лук, кромид;
 • пијалоци јаглерод диоксид, алкохолни пијалоци.

Мени за хроничен гастритис

Приближното мени на лице кое страда од слаба форма на оваа болест е како што следува:

 1. Појадок. Леќата подготвена со додавање на полномасно млеко, урда зачинето со крем со малку маснотии.
 2. Повторно појадок. 250 мл млеко.
 3. Вечера. Диетално месо од пареа зраци, супа од слаба гриз, омлет од јајце и желе.
 4. Вечера. Пареа риба на пареа, полу-готови производи, ситно сецкани тестенини и чај со полномасно млеко.
 5. За ноќ. 200 мл млеко или кефир без маснотии.

Може ли гастритисот да се излечи со диета?

За разлика од акутната форма на патолошкиот процес, хроничен гастритис е потешко да се третира конзервативно. Во случај на дијагностицирање на една од формите и видовите на болеста, на лицето му се препишува комплексен третман, вклучувајќи терапија со лекови, корекција на животниот стил, препораки за исхрана и режим на пиење. Благодарение на употребата на одредени групи лековити лекови, можно е да се нормализира киселинско-формирачката функција на желудникот, да се елиминираат карактеристичните нарушувања на дигестивната активност и да се спречи развојот на ерозивен и улцеративен процес. Препораките за исхрана ви овозможуваат да го подобрите ефектот на третман со лекови, како и да спречите дополнителна траума на мукозната мембрана на gastидот на желудникот.

Покрај специјализираната диета, на пациентите со слична дијагноза им се препорачува да земаат минерални води. Со хиперациден гастритис, лековитите води се користат топло. Се препорачува да се земаат лековити води 60 минути пред оброците. Со зачувана или недоволна киселост, се користи вода на собна температура, која се пие во мали голтки 20 минути пред оброкот. За третман на патологија со зачувана или недоволна киселост, се користат води на минерален состав на натриум хлорид.

Важно е да се запамети дека секој обид за само-лекување може да доведе до развој на сериозни последици, затоа, присутниот гастроентеролог треба да се занимава со подготовка на препораки за исхрана и избор на минерални води за третман на гастритис.

Нутриционистички карактеристики за гастритис со мала киселост

Во случај на гастритис со недоволно лачење на гастричен сок, вреди да се придржувате до важните правила:

 1. Бидете многу внимателни со заболениот орган.
 2. Стимулирајте зголемување на лачењето на желудочна киселина.

Огромна улога во второто правило игра храната што го активира и го зголемува лачењето на желудечниот сок, тие вклучуваат:

 • јаки супи од риба и месо;
 • супи од зеленчук;
 • супи од печурки и лушпи;
 • природни сокови од зеленчук и овошје;
 • котлети од месо и риба на пареа;
 • млечни производи (главно млечна киселина);
 • јајца;
 • пире од зеленчук и овошје;
 • чај
 • друга храна со силен мирис и силен вкус (што го отвора апетитот).

Но, најважното правило при составување мени со такви производи е да се подготват на таков начин што храната не ја иритира гастричната слузница и не се задржува долго во неа. Тоа е: вриење, сечкање, фракционо исхрана. Важно е да се измие темелно, да се истури врела вода над сите производи пред да се готви. Хлороводородната киселина се бори против бактериите, ако не е доволно, тогаш може да се воведе дополнителна инфекција со храната. Треба темелно да џвакате храна - ова дава дополнително лачење на желудечен сок.

Нутриционистички карактеристики за гастритис со висока киселост

Главните главни правила за оваа болест:

 1. Поштедете ја гастричната слузница што е можно повеќе;
 2. Јадете храна што го намалува ослободувањето на хлороводородна киселина.

Препорачана храна за намалување на екскреција на желудник се:

 • млечна каша со житни култури;
 • млеко;
 • без кисели маснотии: павлака, урда;
 • јајца (само меко варени или во форма на омлет за пареа);
 • варено месо и риба - сорти со малку маснотии;
 • зеленчук: компири, цвекло, моркови - во форма на пире од компири и пудинзи;
 • леќата, овес, бисер јачмен, ориз, каша од гриз;
 • варени тестенини и тестенини;
 • плодови од само слатки сорти во форма на желе и компоти;
 • путер и рафиниран путер во мали дози.

Систематската фракционална исхрана со правилна подготовка на храна (сечкање, испарување, темелно чистење на нечистотија и микроби, итн. ) Ќе даде позитивен резултат и ќе го забрза процесот на лекување.

Табела на дозволена и забранета храна за гастритис на желудник

Производи и јадења Може Невозможно е
Леб, пекарски производи
 • пченичен леб (1-2 дена печен)
 • пити за пециво со јаболка (со урда, со риба)
 • свеж леб
 • печива направена од 'ржано брашно и тесто од путер
 • палачинки
Прв оброк
 • супи од зеленчук
 • млечни супи со тестенини (тестенини, јуфки)
 • лесни супи од посно месо и риба

во супи (за облекување), можете да додадете свежа павлака со малку маснотии, јајца, путер

 • супи на силно месо, риба, супи од зеленчук
 • први јадења од масно месо и риба
 • зелен борш со киселица
 • окрошка
 • кисела супа и зелка
 • не користете први курсеви со додавање мешунки
Јадења од месо и риба
 • посно месо: телешко, говедско, зајак
 • живина: пилешко, мисирка (без кожа)
 • Полок, Костур за штука и други риби со малку маснотии

храната е бари на пареа или во рерна - нема кори (сите тетиви се отстрануваат)

 • масно месо и риба
 • пржена, конзервирана, солена и пушена храна и производи
 • кавијар, ракчиња, стапчиња од рак
Зеленчук
 • компири
 • морков
 • репка
 • карфиол
 • тиква и тиквички
 • домати (ретко, по можност слатки сорти)

јадења од зеленчук се варат или се барат на пареа

 • целиот кисел, пржен или солен зеленчук
 • лук од кромид
 • краставици
 • репка, ротквица, рутабага
 • киселица, спанаќ
 • бела и црвена зелка,
 • ротквица
 • модар патлиџан
Овошје, бобинки, ореви Зрели, слатки овошја и бобинки:
 • Јагода
 • малини
 • рибизла
 • цреши
 • слива
 • јаболко
 • суви кајсии
 • сливи

бобинки и овошја се користат по термичка обработка во сецкана и пасирана форма (желе, компоти, желеа, муси, печени во рерна. )

 • сите кисели, незрели плодови и бобинки (капини, дрен, итн. )
 • агруми (портокал, лимон, итн. )
 • ореви - сè
Ceитарки и тестенини
 • гриз
 • ориз
 • леќата
 • овес
 • тестенини, јуфки

во форма на житни култури во млеко или вода

 • просо
 • бисер јачмен
 • пченка
 • јачмен ронки
 • мешунки
 • големи рогови и тестенини
Млеко и млечни производи
 • млеко со малку маснотии
 • урдено млеко
 • свеж кефир со малку маснотии
 • малку маснотии урда
 • павлака со малку маснотии (многу ретка)

главно како состојка или додаток на садот

 • кисели и масни млечни производи
 • тврди и масни сирења
Јајца
 • во форма на омлет на пареа
 • изматени јајца

не повеќе од 2 јајца на ден

 • тврдо варени јајца
 • пржени јајца
Пијалоците
 • слаб чај од млеко
 • сладок желе и компоти
 • слабо какао
 • супа со шипинка
 • газирани пијалоци
 • јак чај
 • кафе
 • кисели сокови
 • сите видови алкохолни пијалоци
десерти
 • бисквит бисквит
 • бел слез
 • залепи
 • душо
 • шеќер
 • сладок џем од овошје (разреден со вода или чај)
 • сладолед
 • алва
 • чоколадо и чоколади
 • козинаки
 • кондензирано млеко
 • торти
 • баклава и сл.
Масла
 • кремаста несолена (не повеќе од 30 g на ден)
 • рафинирани растителни масла (маслиново, сончогледово - како што се додава во садот)
 • други масти и нерафинирани масла
Зачини, сосови, зачини
 • сол (до 6 g на ден)
 • месо, рибини сосови
 • кисели краставички
 • оцет
 • мајонез
 • сенф
 • кечап и сл.
Закуски
 • меко сирење со малку маснотии (рендано)
 • натопена харинга

сето ова во мали количини - ретко

 • пушеле месо
 • конзервирана храна
 • зачинети, солени јадења од овој тип

При изготвување на менито, потребно е да се земе предвид видот на гастритис (со висока или мала киселост), формата на текот на болеста (акутна или хронична), индивидуална нетолеранција кон храната. И, исто така, дефинитивно треба да се консултирате со гастроентеролог, кој точно ќе го одреди списокот на производи за вас, и изберете го вистинското мени.