10 основни принципи на добра исхрана за слабеење

Дури и со редовно вежбање, не можете да го менувате вашето тело без ограничувања во исхраната. Кои се основните принципи на правилна исхрана за слабеење што треба да ги знаете?

каша с фруктами как вариант завтрака при правильном питании

Принципите на добра исхрана за слабеење

1. Секогаш започнувајте го денот со целосен појадок

Ако не сте навикнати да јадете наутро, тогаш дефинитивно треба да се обучите. Започнете со мали порции и постепено нема да можете да заминете на работа или на училиште без целосен појадок. Најдобрите опции за појадок се сложени јаглехидрати. Тие ќе ви ја дадат потребната енергија за целата прва половина од денот. На пример, може да биде житарици со овошје и бобинки или природна гранола без шеќер со ореви и мед.

2. Вашата диета мора да биде калорична

Друг принцип на правилна исхрана за губење на тежината: не ограничувајте се на храна и не спуштајте ја калориската лента под дозволената норма. Ако сте неухранети, не само што ја зголемувате веројатноста за распаѓање на храната, туку и го забавувате метаболизмот. Запомнете, нема зависност: „Јадам помалку, па затоа губам тежина побрзо“. Мора да има рамнотежа во сè.

3. Заборавете на правилото „не јаде после 6“

Се разбира, ако одите во кревет во 8-9 часот, тогаш правилото може и треба да се почитува. Сепак, повеќето луѓе не одат во кревет пред 23. 00 часот, па таквата пауза во исхраната ќе биде штетна само за организмот. Вечерајте на протеинска храна (риба, варени пилешки гради, варени јајца, урда) 2-3 часа пред спиење и не грижете се за дебелеење.

4. Јадете слатки само наутро

Ако повремено се задоволувате со пецива, леб или чоколадо, тогаш подобро е да го направите ова наутро пред 12. 00 часот. Овошјето, и покрај неговата навидум безопасност, треба да се консумира наутро пред 16. 00 часот. Наспроти заблудата на многумина, вечерно јаболко воопшто не е најдобриот лек за убава фигура. Зачувајте вечера за протеинска храна.

5. За да не се јадеш навечер, не смееш да јадеш преку ден

Главниот принцип на добра исхрана за слабеење е рамнотежата. Ако прескокнете појадок и се ограничите на ужина на работа, тогаш постои голема веројатност да јадете неколку дополнителни порции за вечера. Телото не може да се измами: навечер ќе се обиде да добие сè што не му било дадено наутро и попладне. Затоа, обидете се да го одржувате вашето мени рамномерно распоредено во текот на денот. Плус, колку подолго јадете, толку го забавува метаболизмот.

6. Пијте 2 литри вода секој ден

Многу е кажано за придобивките од водата. Докажано е дека треба да консумирате 2-2, 5 литри вода дневно. Ова не само што ќе го одржи вашето тело хидрирано, туку и ќе ви помогне да избегнувате непотребни закуски. Пиењето доволно вода секој ден е прашање на навика. Првата недела ќе се контролирате и ќе ги броите чашите, но тогаш чувството на жед нема да ви дозволи да го пропуштите планираниот внес на вода.

7. Елиминирајте ги празните калории од исхраната

Неприродни сокови, сода, мајонез, готови сосови, храна за погодност, брза храна се бескорисна храна што нема хранлива вредност. Овие празни калории нема да ви дадат долгорочна ситост или какви било хранливи материи. Но, на половината и колковите ќе се депонираат веднаш. Колку е поприроден и природен производот, толку е похранлив и здрав.

8. Земете доволно протеини

Протеините се основата на нашите мускули. Покрај тоа, на нашето тело е многу тешко да преработи протеини во маснотии, па затоа е безбеден за фигурата. Храна богата со протеини е месо, риба, морски плодови, урда, јајца, грашок, леќа. За ручек комбинирајте сложени јаглехидрати со протеини, но за вечера изберете исклучиво мени со протеини. Здрава личност треба да консумира 0, 75-1 грам протеини на 1 кг телесна тежина дневно.

9. Не штрајкувајте со глад и денови на пост

Деновите на постот и штрајковите со глад немаат практична смисла. Тие нема да ви помогнат да изгубите тежина или да фрлите маснотии. И дури и ако ја намалите вашата тежина за неколку килограми, тогаш ова, најверојатно, ќе биде едноставно доказ за губење на вишок течност во телото. Ако се чувствувате како да сте направиле премногу, одете во теретана или вежбајте дома.

10. Јадете зелена боја пред десерт

Понекогаш е многу тешко да се чувате од парче торта или омилена торта. Но, овие брзи јаглехидрати се директен чекор кон зголемување на телесната тежина. За оние со сладок заб, целосно елиминирање на десерти е катастрофално тежок процес. Значи, за да ја ублажите штетата на брзите јаглехидрати, јадете груби влакна (како што се зелените, зелените соја или лисјата од кеale) 20 минути пред десертот. Ова ќе го блокира процесот на брзо распаѓање на јаглени хидрати и формирање на поткожни маснотии. Овој принцип на правилна исхрана ќе ви помогне да уживате во десертот (што е најважно, не претерувајте со употреба) и да се одржувате во добра форма.

08.02.2021