Пиење диета 30 дена за губење на тежината и чистење на телото: мени, правила, фотографија на резултатите

Диета за пиење- посебен систем на исхрана, кој се состои во употреба само на течна храна. Цврстата храна не се користи во текот на целата диета. Употребата на диета со течност не го исклучува надополнувањето на рамнотежата на водата со дневна стапка од 1, 5 литри. Во написот ќе зборуваме за тоа како правилно да се следи таквата диета, колку дена и да се прикажат фотографии од резултатите и прегледите на оние кои губат телесната тежина.

Девушка пьёт воду

Како работи диетата

Нискокалоричната диета за пиење го ослабува организмот, затоа диетата мора да се комбинира со земање витамински комплекс за да се одржи енергијата и да се спречи недостаток на витамин. Големиот внес на течности има ефект на чистење на гастроинтестиналниот тракт и виталните системи. И ренданата храна се вари полесно и побрзо.

Процесот на разградување на честичките на храната е забрзан, а метаболичкиот процес се враќа во нормала.Во потрага по дополнителна енергија, телото почнува да го согорува масниот слој, а метаболичките функции се стимулираат. Како резултат на интеракцијата на физиолошките процеси, постои намалување на телесната тежина и волумен.

Правила за диета за пиење за ефикасно слабеење

Основни правила на диета за пиење:

 1. За време на диетатавоздржете се од земање храна што треба да се џвака. Исто така, вреди да се исклучи гума за џвакање, за да не се предизвика лачење на гастричен сок.
 2. Во прилог на диетакористете прочистена вода (најмалку 1, 5 литри).
 3. Исхраната треба строго да се почитува.Самата диета не треба да надминува 30 дена. И повторна употреба е дозволена само по една година.
 4. Не користете долготрајна маса за пиењеза луѓе со контраиндикации.
 5. За време на диетатане се препорачува водење активен животен стил.
 6. Заедно со масата со течностиземете витамински комплекс или додатоци на храна за да го наполните телото со корисни минерали.
 7. Храната треба да се подготвисо мелење со мешалка додека не се изедначи.
 8. Не додавајте сол, шеќер или други засилувачи на вкус.

Препорачливо е да користите диетална маса за пиење 30 дена. Диетата вклучува 5 оброци со интервал од најмалку 2 часа. Ова е колку време на телото му е потребно за чистење и нормализирање на системите одговорни за распаѓање и асимилација на храната.

Подготовка и фази

Вода для похудения

Диетата за пиење е еден од тешките начини да ви помогне да изгубите тежина, но создава стрес за организмот и ви овозможува да се расипете и да се откажете од планираниот тек.За да ги ублажите негативните ефекти и да спречите несакани ефекти, треба однапред да се подготвите за диетата за пиење. Една недела пред да започнете со диета, треба да ја намалите количината на цврста храна, која ќе го обнови дигестивниот систем и ќе служи како подготовка за губење на тежината.

Постојат 3 фази на диета:

 1. Првиотсе карактеризира со нагло зголемување на чувството на глад, слабост, формирање на бел слој на јазикот, кој мора да се исчисти со четка за заби. Ова се должи на процесот на чистење на крвните садови, желудникот, цревата.
 2. Принципот на втората фазана диетата се однесува на функционирањето на црниот дроб и бубрезите. Отстранувањето на токсични материи може да предизвика лесна болка.
 3. Особеноста на третиот периоде поврзана со подлабоко клеточно чистење. Визуелно се манифестира кога периодично се забележуваат промени во бојата и структурата на кожата.

Список на дозволени и забранети производи

Пијалоци:

 • вода (зовриена или прочистена);
 • природни зрна кафе (без засладувачи);
 • билни чаеви;
 • млеко и ферментирани млечни пијалоци со содржина на маснотии до 2%;
 • смути
 • ;
 • компоти од свежо овошје и суво овошје;
 • желе;
 • супи од месо од посно месо;
 • чорби, супи, супа од пире од зеленчук (истријте сè до конзистентноста на кефир);
 • овошни пијалоци, сокови;

Список на забранети пијалоци:

 • алкохол;
 • газирани;
 • со додавање на бои, шеќер, ароми;
 • масни чорби;
 • млечни пијалоци со многу маснотии;
 • кои содржат конзерванси;

Неделно мени

Фруктовый коктейль в меню питьевой диеты

Приближна седумдневна диета е означена во дневна доза, секоја поделена на 5 оброци:

 1. Ден 1:супа од зеленчук (200 гр. ), свежо исцеден овошен сок, јогурт, кафе.
 2. Ден 2:супа (200 гр. ), свежо исцеден сок од зеленчук, чај, кефир.
 3. Ден 3:супа од пире од зеленчук (200 гр. ), јогурт, смути од зеленчук, кафе.
 4. Ден 4:супа од риба со малку маснотии (200 гр. ), свежо исцеден сок од зеленчук, кефир, чај.
 5. Ден 5:супа од зеленчук (200 гр. ), јогурт, смути, компот, чај.
 6. Ден 6:супа со малку маснотии од месо (200 гр. ), свежо исцеден овошен сок, кефир, кафе, овошен пијалок.
 7. Ден 7:супа од пире од зеленчук (200 гр. ), пијалак, компот, чај.

Рецепти

Како да направите диетални пијалоци (наједноставните рецепти за мрзливите):

 1. Млечен пијалок.Измешајте половина од млекото со вода, добивајќи 200 гр течност, оставете да зоврие и додадете две полни лажички гриз. Се вари, мешајќи повремено, 10 минути. Нема потреба да додавате сол / шеќер (како последно средство, медот е прифатлив).
 2. Сок од зеленчук.Во садот за мешалка ставете спанаќ, краставица, тиквички, моркови и кој било друг омилен зеленчук. Мелење до конзистентност на кефир.
 3. Овошно смути.Мелете јаболко, круша, кајсија, праска во мешалка додека не се изедначи.
 4. Цитрумска бомба.Излупете и излупете портокал, лимон и грејпфрут. Мелење во блендер додека не се изедначи.
 5. Овошен коктел.Исечете јагоди, киви, нане, ѓумбир во блендер додека не се изедначат. Може да се додаде мраз.

Како да излезете од исхраната за да не се врати тежината

По завршувањето на диетата, треба правилно да излезете од неа, во овој случај, паднатите килограми нема да се вратат:

 1. Првата неделаТреба да продолжите да консумирате течни оброци за ручек. Може да вклучите житарки кои имаат малку скроб.
 2. Во втората недела од повлекувањето од исхранатаможе да се воведат протеински производи: урда, јајца, тврдо сирење. Исто така, додадете печива без шеќер во мали делови. Гответе ги главните јадења во сос или сос. Дајте предност на растителна чорба. Можете да додадете малку крем во кафето.
 3. Во третата неделавоведете делови од посно месо и морски плодови.
 4. Четвртата неделае граница за нормална исхрана. За да се одржат резултатите, се препорачува да се остави пиење 1 ден во неделата. Кога правите мени, треба да водите сметка за калориите. Тие не треба да ја надминуваат дневната стапка пресметана според индивидуалните индикатори.

Добрите и лошите страни на диетата за пиење

Похудевшая на питьевой диете девушка

Течната диета во текот на месецот на диета обезбедува поволни услови за организмот. Позитивни страни:

 1. Ги отстранува токсинитеи отпадните производи од цревата.
 2. Забрзува процесотна распаѓање на храната.
 3. Стимулира метаболизам.
 4. Ја намалуваголемината на желудникот.
 5. Промовирабрзо губење на тежината.
 6. Чистина клеточно ниво, што влијае на состојбата на кожата, ноктите, косата.
 7. Истоваруваработата на гастроинтестиналниот тракт.
 8. По курсотсе јавува чувство на леснотија, наплив на енергија и добро здравје.
 9. Не е тешко да се држите до режимот, готвењето е прифатливо, не ви одзема многу пари и време.
 10. Висока ефикасност,потврдена со реални линии на губење на тежината.

Треба да се запомни дека диетата за пиење може да се користи за да се добие позитивен ефект само ако нема здравствени проблеми. Ако ги игнорирате препораките, може да предизвикате сериозни компликации.

Контраст на диета:

 1. Дигестивниот системсе одвикна од варењето на нормалната храна.
 2. Во првите денови се појавува раздразливост.
 3. Почетната фазасе карактеризира со поспаност и апатија.
 4. Погоден само за здрави луѓе.

Контраиндикации

Пиењето диета е контраиндицирано во следниве случаи:

 1. Прекршувањана работата на кардиоваскуларниот систем.
 2. Болестина гастроинтестиналниот тракт.
 3. Хипотензијаи хипертензија.
 4. Бубрежна инсуфициенција.
 5. Период на бременост, лактација (доење).
 6. Да не го користат оние кои се склони на оток.

Со ослабен имунолошки систем и во постоперативниот период, употребата на каква било диета е строго забранета. За ефективна употреба на ограничена табела, потребно е да се подложи на испитување за да се исклучат факторите за контраиндикации за да се избегнат негативните последици.

Ефикасност и резултати. Колку килограми можете да изгубите тежина?

До и после похудения на питьевой диете

Ако ги следите правилата и препораките, резултатот може да се види по првата недела од диетата.Телото почнува да се обновува и чисти, а заедно со штетните токсини и токсини, вишокот килограми исчезнуваат. За курс од еден месец, можете да изгубите 8-15 кг. Покрај тоа, состојбата на кожата и ноктите значително ќе се подобри. Ако комбинирате диета со витамини и спорт, слабеењето ќе се случи побрзо и без нарушување на здравјето.

Покрај слабеењето, можете да го намалите и обемот на желудникот и по напуштањето на диетата за пиење, ќе биде многу полесно да се придржувате до правилна диета.

Во моментов, се води дебата помеѓу лекарите и нутриционистите за придобивките и опасностите од пиење диета. Не е алармантно неговиот ефект врз телото, туку времето. Затоа, многу експерти препорачуваат да се воведат денови на пост (користејќи оброк за пиење еднаш неделно) за полесно дејство и исклучување на негативните манифестации.

Прегледи

 • „Никогаш не можев да одам на диета еден месец. Но, 7 дена на секои 3 месеци си организирам истовар. Јас ослабувам 5 кг за една недела. Течните оброци се задолжителни на дневното мени. Цревата работат правилно. И што е најважно, бојата на кожата станува рамномерна и пријатна “.
 • „Да, тешка диета, но преживеав. Успеав да ослабам 17 кг. Сега постепено вклучувам и други производи според препораките. Сега да го задржам резултатот. Само првите 4 дена се тешки. По една недела режим за пиење, престанав да обрнувам внимание на различни добрите на страните. Веќе навикнати на природниот вкус на производите. Мислам дека сега за сега нема да користам сол и шеќер во готвењето “.
 • „За диетата за пиење научив од еден пријател кој само се разубави за еден месец. Не можев да го надминам нејзиниот резултат. Полесна станав само за 8 кг. Но, по диетата чувствувам леснотија и наплив на енергија. Убав начин, но не за честа употреба. Наместо како итна пожар, само кога е апсолутно потребно “.
 • „Веќе ја испробав диетата за пиење 3 пати во рок од еден месец. Најголемиот резултат беше првиот - минус 16 кг. Беше многу тешко да се справам со првите денови. И гладот ​​го следеше, а главата ми се вртеше, и сакав да спијам цело време. И мојата работа е подвижна, едвај се справувам.

  Се обидов да комбинирам повторени апликации со период на одмори или долги одмори, така што во првата фаза ќе биде полесно да се обноват. Најважната работа во диетата е нејзината ефикасност. Иако не залудно ги потрошив силите и нервите “.

 • „Се обидов да издржам една недела и ја прекинав исхраната за пиење. Се покажа многу тешко за мене. Работниот капацитет нагло се влоши. На работа, слушав само разни коментари во моја насока. Но, ниту неделава не беше неуспешна. Станав полесен за 4 кг. Режимот за пиење работи, но многу напорно. Подоцна ќе се обидам да достигнам 30 дена, но прво ќе се подготвам психички “.
10.02.2021