Исхрана за панкреатит

Сериозна болест во форма на панкреатит бара внимателен третман. Покрај употребата на лекови, исто така е важно да се следи диета.

Исхрана за панкреатит е строга комбинација на здрава храна, што треба да придонесе за брзо закрепнување на панкреасот.

Секое оптоварување на слаб орган доведува до ново влошување.

какви јадења им е дозволено да јадат со панкреатит

Кои се критериумите за утврдување

Многу е важно да се открие болеста на време за да не се појави хронична форма. Акутната форма се развива брзо, со прилично живописни симптоми.

Состојбата на пациентот се влошува нагло и има знаци како што се:

 1. Испуштање на повраќање со жолчката. Во исто време, пациентот не чувствува олеснување.
 2. Постојана гадење.
 3. Сува уста.
 4. Горчливо подригнување.
 5. Силна и акутна болка во десниот хипохондриум. Местото на локализација понекогаш може да се префрли. Сè ќе зависи од областа на лезијата. Ако е вклучен целиот панкреас, болката може да биде ќерамиди.
 6. Метеоризми.
 7. Нарушувања на гастроинтестиналниот тракт.
 8. Бела, неотстранлива плоча на површината на јазикот.
 9. Можен е пораст на температурата.
 10. Главоболка.
 11. Претерано потење.
 12. Бледило на кожата.
 13. Шок состојба.
 14. Бран на крвен притисок.
 15. Палпитации на срцето.

Кога некое лице забележува такви симптоми во себе, тогаш треба веднаш да побарате помош од специјалист. Во сериозна состојба, тие повикуваат брза помош дома.

Суштината на диетата

Како такво, исхраната започнува на 3 дена. Ова е доволно за да се олесни егзацербацијата на врвот. Во раните денови, треба да има терапевтски пост. Дозволено е само користење супа од шипинка.

Со овој вид на болест, најчесто се користи диета број 5. Долго време е развиен од искусни професионалци, особено за овие пациенти.

Неговиот главен услов е повеќе протеини, помалку јаглехидрати и масти. Храната треба да се зема во чести, но мали порции.

Едно лице мора да се откаже од храна што може да ја зголеми киселоста и да го активира функционирањето на ензимите.

Диетата # 5 треба да трае околу една година откако лицето има панкреатит. Во случај на хронична форма, посебна диета треба да постои во текот на последователниот живот.

Правила за исхрана

Без такво придржување кон диета, заздравувањето е невозможно. Ова е особено точно за време на периоди на егзацербација.

Во такви моменти, едно лице е прогонувано од силна мачна болка. За да се намали нивната манифестација, потребна е само строга диета.

Како да се јаде со панкреатит? Основни правила што треба да се следат:

 1. Треба да јадете најмалку 6 пати. Во овој случај, деловите треба да бидат мали.
 2. Во времето на егзацербација, потребно е да се јаде храна само во пире форма. Треба да биде добро варен или парен. Овој препарат има нежен ефект.
 3. Храната што испарува задржува повеќе хранливи материи. Во оваа форма, не може да му наштети на телото.
 4. Температурата на храната мора строго да се почитува. Какви било промени можат негативно да влијаат на здравјето на панкреасот. Храната треба да биде само топла.
 5. Треба да се консумираат само мали порции. Секое прејадување е стрес, како за самиот орган, така и за целиот дигестивен тракт.
 6. Дневниот внес на јаглехидрати е 350 грама, маснотиите е 80 грама.
 7. Интервалите помеѓу оброците се 3 часа.
 8. Елиминирајте ги сите пржени, зачинети и пушени јадења.
 9. Не пијте никаква течност за време на оброците.
 10. Секој залак храна мора темелно да се џвака.

Што да се јаде

Добро е ако пациентот научи како да готви јадења на пареа и да го извлече максимумот од тоа. Подобро е да се исклучат пржени и задушени јадења.

Исхрана за панкреатитис вклучува:

 • Зеленчук на пареа.
 • Јајца во форма на омлет парен. Подобро да се готви со протеини.
 • Месо и риба со малку маснотии.
 • Не е потребно да се јадат свежи бобинки и овошје; ќе биде многу покорисно да ги вклучите за време на готвењето или да ги печете. Најсоодветно овошје се слатки јаболка, банани, круши. Од бобинки е подобро да се користат јагоди.
 • Дозволени се и многу видови житни култури. Особено, диетата треба да биде ориз и леќата.
 • Супи базирани на супи од зеленчук или месо. Сепак, тие не треба да бидат многу мрсни. По вриење на зеленчук или месо, тие можат да се разредат со вода.
 • Кисел. Добро е ако пациентот се запознае со оваа категорија храна. Тие се многу корисни ако знаете што и како да ги готвите.

Само откако ќе се стабилизира состојбата на пациентот, може да се очекува дека лекарот ќе дозволи додавање на уште некои производи во менито.

Во секој случај, телото мора да добие сè што е потребно. Тоа се витамини и микроелементи.

Што се однесува до млечните производи, тие се дозволени да се консумираат дури и со акутна форма. Во исто време, мора да се почитуваат важни услови - содржина на маснотии и свежина. Кога купувате во продавница, етикетата содржи процент на содржина на маснотии во одреден производ. Не треба да надминува 2, 5%. Подобро е ако постои можност некаде да купите домашен кефир.

Хроничната форма на болеста подразбира многу разновиден список на јадења и производи.

За време на хроничната форма, експертите препорачуваат придржување кон протеинска диета.

Протеинската храна ќе му овозможи на телото да закрепне побрзо, а ткивните клетки на панкреасот ќе започнат со сериозна регенерација.

Протеините се основа и остатокот се распределува подеднакво помеѓу мастите и јаглехидратите. Енергетската вредност на храната дневно е 3000 kcal.

Во овој случај, не заборавајте да консумирате најмалку 150 грама протеини. Протеинот може да вклучува и животинско потекло. Колку повеќе храна е збогатена, толку подобро.

Дозволена храна (јадења) за хронично воспаление:

 • Зеленчук и овошје - јаболка, пченка, моркови, persimmons, моркови, јагоди, круши, зелка. Користете сурови, свежи, варени или бари на пареа.
 • Пилешко месо.
 • Нискомаслени млечни производи.
 • Тестенини.
 • Речна риба.
 • Пареа котлети.
 • Ceитарки - просо, гриз, ориз, просо, хе bда.
 • Житен Леб. Пожелно е да беше вчерашното.
 • Посно говедско месо.
 • Пире.
 • Менти.
 • Супи со ниска супа.
 • Тиква каша.
 • Компоти.
 • Природни сокови. За да ја намалите нивната концентрација, разредете со топла чиста вода.
 • Кисел.
 • Минерална вода.
 • Свежи сокови. Во случај на проблеми со панкреасот, компирот, морковот и цвеклото се сметаат за најперспективни и лековити.
 • Морс.
 • Слаб чај.
 • На loversубителите на слатки заби им е дозволено да јадат мед. Сепак, сè уште постои ограничување. Треба да јадете во мали, ретки дози, по можност откако сите непријатни симптоми ќе исчезнат.

Што треба да се ограничите

Ако се дијагностицира панкреатит, тогаш треба да се навикнете на фактот дека некои познати, омилени, но често штетни состојки ќе мора да бидат исклучени. Овие се:

 1. Ржан леб.
 2. Масно месо и риба.
 3. Кисели плодови и овошје - мандарини, лимони, грозје, портокали.
 4. Чоколадо и други слатки.
 5. Морска храна.
 6. Конзервирана храна.
 7. Колбаси.
 8. Пушени производи.
 9. Ореви
 10. Свеж бел леб и слатки колачи.
 11. КафеМожете да го замените со цикорија. Исто така, има заживувачко дејство, но нема никакви негативни ефекти врз панкреасот. Напротив, коренот на цикорија е многу лековит за оваа болест, ако знаете како да го користите.
 12. Газирани пијалоци.
 13. Алкохол.

Сите дозволени пијалоци мора да се пијат пред или после јадење. Со панкреатит, не се препорачува да се пие храна.

Курс за диетална терапија

Многу пациенти се загрижени за прашањето: колку долго ќе трае диетата? Никој не може да даде дефинитивен одговор, бидејќи сè ќе зависи од индивидуалните карактеристики на организмот и од текот на болеста.

Во акутна форма, пациентот е веднаш примен во болницата. Таму ќе му бидат препишани лекови кои ќе ја нормализираат состојбата на пациентот.

Со силна болка во првите денови од хоспитализацијата, лекарите недвосмислено го дефинираат терапевтскиот пост.

Хроничната форма се карактеризира со доживотно присуство во панкреасот.

За да се заштитат што е можно повеќе од избувнување на егзацербација, на пациентите периодично им се препишува терапија со лекови.

Многу е важно да се следат правилата на исхрана. Само во овој случај, можете да сметате на успешен тек на болеста и максимална удобност.

Хроничен панкреатит обично се третира дури и во време на егзацербација дома. Само во некои тешки ситуации тие се дијагностицираат во болница.

Најмалку 14 дена се одвоени за терапија во акутна форма. Ова воопшто не значи дека, одење дома, едно лице може повторно да се врати на претходната вообичаена диета.

Исхраната мора да се следи барем уште 6-8 месеци.

Иако лекарите препорачуваат внимателно да ја разгледаат таквата диета за цел живот. Минимално, едно лице ќе се заштити од нови епидемии. За многумина тоа ќе биде пријатен бонус - губење на тежината.

Мени

Што можете да јадете со панкреатит? Присутниот лекар треба да изготви правилно мени и да одреди одредени производи, фокусирајќи се на различни карактеристики на состојбата на пациентот. Опциите можат да бидат многу разновидни.

Најчесто, на некое лице му е препишана диета број 5. Најпогоден е за пациенти со панкреатит.

Ако таквата храна е пропишана, тогаш тие се обидуваат да го диверзифицираат менито што е можно повеќе. За појадок можете да готвите:

 1. Тиква каша и узвар.
 2. Инфузија со малку маснотии урда и шипка.
 3. Сирење со бисквити и инфузија од шипинка.
 4. Салата од цвекло и компот.
 5. Овесна каша со желе.
 6. Мешани јајца и слаб чај со крекер.
 7. Каша од леќата и слаб чај.

Дополнителен појадок:

 1. Печени јаболка со суви кајсии.
 2. Варено цвекло.
 3. Ориз со суво грозје.
 4. Пире од тиква и морков.
 5. Шлаг белки.
 6. Салата од морков.

За ручек можете да готвите:

 1. Соте.
 2. Тепсија за урда.
 3. Супи со слаба супа или борш.
 4. Пилешка котлета.
 5. Риба со ориз.
 6. Варено говедско месо.
 7. Поморски макарони.

Попладневни закуски:

 1. Ролна од зеленчук.
 2. Сендвичи со сирење и путер.
 3. Овошен желе.
 4. Печени компири.
 5. Кисел од некисели бобинки.
 6. Овошен пудинг.
 7. Пире од грав.

Последното назначување навечер може да вклучува:

 1. Винегрет и јогурт.
 2. Пире од јаболко и невкусен јогурт со малку маснотии.
 3. Пудинг од ориз и јогурт.
 4. Ориз со суво грозје и варени.
 5. Варен карфиол и јогурт. Добро е ако станува збор за домашен ферментиран млечен производ.
 6. Парен омлет од протеини и ферментирано печено млеко.
 7. Кавијар од тиквички и кефир 1%.

Исхрана за акутната форма на болеста

На врвот на егзацербација, пациентот ќе мора целосно да се откаже од употребата на каква било храна. Во овој момент, дозволено е само вода за пиење. Препорачливо е да се подготви лушпа од шипинка.

Пијте 5 чаши на ден. Минерална алкална вода е исто така погодна. Приемот се изведува во текот на денот за 1 чаша 4-5 пати.

Во тешки случаи, исхраната се изведува со капе низ вените. Тоа трае 2 дена.

По отстранувањето на егзацербацијата, на пациентот му се дава упатство за понатамошна исхрана. Менито треба да содржи само храна со малку калории.

Тие почнуваат да консумираат храна во многу мали дози и внимателно ја разгледуваат здравствената состојба. Товарот на панкреасот не треба да биде дозволен.

Од втората недела, тие почнуваат да ја разредуваат диетата. Може да се внесат:

 1. Зеленчук и овошје кое е богато со антиоксиданти.
 2. Супи.
 3. Свежо исцедени и разредени сокови.
 4. Зелен чај.
 5. Кисел.
 6. Течна каша.
 7. Бело пилешко месо.
 8. Различна храна богата со протеини.

Ако се придржувате до правилна исхрана, тогаш наскоро пациентот ќе забележи позитивен развој на третманот.